GEOMAP Usługi Geodezyjne i Kartograficzne
inż. Janusz Bezdzietny

ul. Oleśnicka 15 B
50-320 Wrocław
tel. 609 145 510
e-mail: jbezdzietny@gmail.com

Jakimi narzędziami posługuje się geodeta?

Kategoria: Blog

Geodezyjne narzędzia

Aby geodeta mógł prawidłowo wykonywać swoje obowiązki, to powinien korzystać ze specjalistycznych urządzeń geodezyjnych. Obecnie bardzo często używa się  nowoczesnych rozwiązań satelitarnych, ponieważ pozwalają one osiągnąć wyjątkową precyzję. Oczywiście wykonywanie pomiarów geodezyjnych nie byłoby również możliwe bez użycia tachimetrów, niwelatorów czy teodolitów.

Odbiornik GPS

Geodezyjny odbiornik GPS jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w zawodzie geodety. Używa się go przede wszystkim do wyznaczania położenia punktów nieruchomych i ruchomych.  Nowoczesne urządzenie charakteryzuje się wyjątkową dokładnością pomiarów oraz ich wysokim zautomatyzowaniem. Dodatkowo użycie sprzętu GPS skraca czas pracy, który normalnie geodeta musiałby przeznaczyć na analizowanie otrzymanych wyników. Warto również wspomnieć, że odbiorników używać można w każdych warunkach pogodowych. Co prawda koszt urządzenia oscyluje w granicach od 20 do 100 tysięcy złotych, ale zakup zwraca się z nawiązką już po kilku miesiącach.

Tachimetr

Tachimetr to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń geodezyjnych. Odpowiada ona za wykonywanie pomiarów punktów terenowych, ale można również mierzyć nim odległości oraz kąty pionowe i poziomie. Urządzenie charakteryzuje się wyjątkową dokładnością pomiaru i uniwersalnością.

Niwelator

Niwelator to niezbędne urządzenie na wyposażeniu każdego geodety, ponieważ korzysta się z niego na wszystkich etapach inwestycji budowlanych. Dzięki użyciu niwelatora możliwe jest wykonanie pomiaru różnicy wysokości pomiędzy punktami znajdującymi się w terenie. Urządzenie znacznie przyspiesza wykonywanie pracy geodezyjnej oraz wpływa  na podniesienie jej jakości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów niwelatorów, ale największą popularnością cieszą się niwelatory optyczne.

Teodolit

Dzięki teodolitom możliwe jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów pionowych i poziomych. Ich największa zaleta, to stosunkowo niska cena oraz wyjątkowo prosta obsługa. Teodolitów używa się przede wszystkim na placach budowy, niemniej jednak nie cieszą się one aż taką popularnością, jak wcześniej wymienione urządzenia.