GEOMAP Usługi Geodezyjne i Kartograficzne
inż. Janusz Bezdzietny

ul. Oleśnicka 15 B
50-320 Wrocław
tel. 609 145 510
e-mail: jbezdzietny@gmail.com

Jak zostać geodetą?

Kategoria: Blog

Geodeta

Jeszcze do niedawna zawód geodety nie cieszył się szczególną popularnością. W rankingach prześcigała go między innymi socjologia, pedagogika czy psychologia. Zmieniające się warunki rynku sprawiły, że coraz częściej do pracy poszukiwane są osoby posiadające konkretny fach w ręku, a takim fachem bez wątpienia jest geodezja. Czym zajmuje się geodeta i co należy zrobić, aby nim zostać?

Co należy zrobić, aby zostać geodetą?

Osoby, które chcą pracować w zawodzie geodety, powinny zapisać się na specjalistyczne studia inżynierskie na kierunku geodezja i kartografia. Dopiero po ich ukończeniu możliwe jest ubieganie się o vacaty w firmach budowlanych, firmach geodezyjnych, jednostkach administracyjnych, na stanowiskach urzędowych, ale również w wydawnictwach kartograficznych, kopalniach czy firmach wydobywczych. Osoba, która chce zostać geodetą, powinna również cechować się świetną znajomością matematyki, umiejętnością analitycznego myślenia, skrupulatnością, dokładnością oraz powinna posiadać doskonałą wyobraźnię przestrzenną. Warto zdawać sobie sprawę, że same studia nie wystarczą, aby móc wykonywać zawód geodety. Po ich ukończeniu należy również zdać specjalistyczny zawodowy egzamin państwowy.

Ścieszka kariery

Miesięczne zarobki geodety oscylują w granicach od sześciu do dziesięciu tysięcy złotych netto. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to regułą. Wynagrodzenie geodety, który nie zdobył jeszcze uprawnień do wykonywania zawodu, rzadko kiedy przekracza dwa tysiące złotych netto. Jeżeli zależy nam na dobrych zarobkach, to warto zadbać o odpowiednie ukierunkowanie swojej ścieżki kariery. Obecnie organizowane są liczne kursy doszkalające, dzięki którym, bez najmniejszego problemu, możliwe jest podniesienie kwalifikacji zawodowych. Jedyne czego potrzebujemy to dużej ilości chęci i zaangażowania. Na dalszym etapie kariery można oczywiście starać się o założenie własnej firmy, co daje nie tylko większe możliwości rozwoju, ale i gwarantuje wyższe zarobki.